3 sposoby na łatwiejszą segregację domowych odpadów

3 sposoby na łatwiejszą segregację domowych odpadów
21-08-2023
0

Każda osoba dbająca o środowisko naturalne doskonale wie, jak duże znaczenie ma segregacja śmieci. We wspólnotach mieszkaniowych, na osiedlach domków jednorodzinnych, a także w przedsiębiorstwach odpowiednie segregowanie odpadów jest wręcz wymagane. Jak zatem ułatwić sobie to zadanie? Poznaj trzy sprawdzone sposoby i daj się zainspirować!

Segregacja odpadów - codzienna troska o środowisko

Współcześnie nawet małe dzieci wiedzą, jak segregować odpady – wiedzę tę zdobywają już w szkole, dzięki czemu mają szansę brać aktywny udział w trosce o środowisko i kondycję planety. Śmieci, które mogą zostać poddane recyklingowi, powinny być wyrzucane oddzielnie, aby można było je przetworzyć. To przede wszystkim plastik, szkło i papier – i właśnie na te surowce warto wygospodarować oddzielnie kosze lub kolorowe worki. Umieść je w łatwo dostępnym miejscu i zadbaj o ich odpowiednią pojemność dostosowaną do indywidualnych potrzeb. W kuchni pod zlewem najczęściej znajdują się mniejsze pojemniki, a duże – przeznaczone do wywozu – zazwyczaj stawia się w garażu, przed domem lub w zbiorczych, osiedlowych śmietnikach. Jednak nie tylko domowe odpady warto segregować – odpowiednie kubły powinny stanąć także w przestrzeniach użyteczności publicznej.

Jak ułatwić sobie segregację odpadów?

Wcale nie musi ona być uciążliwa, wystarczy poznać kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą oddzielać śmieci – dzięki nim czynność ta stanie się naturalna i nie będzie wymagała wysiłku, będzie wręcz nawykiem, który przejmą wszyscy domownicy lub pracownicy, jeśli segregacja odbywa się w miejscu pracy. Nie wiesz, od czego zacząć? Bez obaw, z chęcią Ci pomożemy!

segregacja-domowych-odpadow-

Kolorowe worki na odpady

To podstawa, aby móc skutecznie segregować śmieci. Kolorowe worki na odpady powinny występować w kilku barwach:

  • niebieskiej – do nich wrzuca się papierowe opakowania, gazety, czasopisma, książki i zeszyty oraz pudełka;
  • żółtej – są przeznaczone na plastik i metal, umieszcza się w nich butelki, puszki, folię aluminiową, kartony po mleku i sokach;
  • zielonej – wyrzucaj do nich szklane butelki, słoiki i opakowania;
  • brązowej – to worki do segregacji odpadów bio, czyli resztek jedzenia, obierek z warzyw i owoców, skoszonej trawy, rozdrobnionych gałęzi czy trocin;
  • czarnej – w nich gromadzi się śmieci zmieszane, a więc wszystkie te, które nie znajdują się w żadnej z powyższych grup.

Wybierając kolorowe worki na śmieci, ułatwiasz sobie segregację i skłaniasz innych do świadomego wyrzucania odpadów. Warto umieścić je zarówno w domu, jak i w miejscu pracy czy przestrzeniach użyteczności publicznej. Powinny być łatwo dostępne i wystarczająco duże.

Większa liczba pojemników

Skoro wiesz już, jak segregować odpady i jakie worki na śmieci wybrać, zadbaj o odpowiednią liczbę kubłów – musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb oraz natężenia ruchu w danym miejscu. Mniejsze pojemniki wybierz do domu, biura czy rzadziej odwiedzanych przestrzeni. Duże warto ustawić w galeriach handlowych, biurowcach i innych miejscach publicznych. Trzeba też zwrócić uwagę na ich odpowiednią ilość i rozmieszczenie w najczęściej uczęszczanej okolicy. Nikt nie będzie specjalnie szukał kosza w wybranym kolorze, więc wyrzuci śmieci do tego, który znajduje się najbliżej – skuteczna segregacja wymaga więc optymalnego zarządzania liczbą i sposobem rozlokowania pojemników.

Oznaczenie koszy na odpady

Odpowiedni dobór kolorowych worków to nie wszystko – trzeba też zadbać o staranne oznaczenie kubłów. Nie można zakładać, że każdy zna zasady segregacji. Aby rozwiać ewentualne wątpliwości, warto umieścić na koszach oznaczenia informujące o tym, co można do nich wrzucać. Dzięki temu nawet dzieci nie będą miały problemu z poprawnym gospodarowaniem odpadami, a Twoi goście bez wahania wyrzucą śmieci do czytelnie oznakowanych pojemników.

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Oceń wpis
[brak]
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź